neděle 20. března 2011

Recenze - Nádherné bytosti

Anotace:

Ethan žije v městečku Gatlin v Jižní Karolíně celý život, stejně jako celé generace jeho rodiny. A jedno ví bezpečně – tady se nikdy nic nemění, nikdy se nic neděje. Pak se však objeví Lena Duchannesová a najednou není nic takové, jako bylo dřív. Ethan postupně zjišťuje, že výstřední, zvláštní, nešťastná a nesmírně přitažlivá Lena je z rodiny mocných Zaklínačů a o jejích šestnáctých narozeninách na ni má dopadnout kletba – kletba, která ohrožuje její život. Lenu a Ethana však k sobě váže hlubší pouto, než kterýkoli z nich tuší, a Ethan je možná Leninou jedinou nadějí.


Nakladatel: Knižní klub
Počet strana: 512
Vazba: Vázaný
Vydáno: 04/2011

Gatlin
Gatlin je malé, typické plantážní městečko na jihu USA, kde se nic nového neděje. Žijí zde celé generace rodin, které se navzájem znají už od narození a jako v každém malém městě hlavním předmětem zájmu jsou tady drby. Kdekoliv, kdykoliv a cokoliv někdo provede, okamžitě to ví celé městečko. Asi bych ho tak trochu přirovnala ke Stepfordským paničkám. Každý má své určité postavení a toho se pevně drží, ale najdou se i tací, kteří vybočují. Například Amma, hospodyně Wateových, která je vyznavačkou woodů, nebo také městský podivín Macon Ravenwood, který žije v sídle na Ravenwoodu a nikdy nevychází z domu. Co mi přišlo velice zábavné je to, že všichni jsou posedlí občanskou válkou severu proti jihu, ve které ale jih prohrál. Každopádně, co dokáže v Gatlinu způsobit opravdu velký poprask je, když se tam někdo přistěhuje, (protože do Gatlinu se běžně nikdo nestěhuje) a navíc, když je to neteř starého Ravenwooda je to o to větší poprask.

Čáry
Celá knížka je o magii. Počínaje Ammou, která vyznává woodů, věstí z karet... Tato schopnost se v jejich rodině dědí po generace. Dokáže komunikovat se svými mrtvými předky, kteří ji taky pomáhají a snaží se ochraňovat všechny na kterých jí záleží. Konče Ravenwoodem a Duchachannesovými což jsou rodiny zaklínačů. Jsou jedinou rodinou u které se o 16 narozeninách dítěte rozhoduje, jestli se přidá k temným, nebo ke světlým zaklínačům. Bohužel nemají sami na výběr, ale jsou vyžádáni. Je to kvůli dávnému činu jejich předkyně Genevieve a jeího prokletí za čin, který udělala. A právě proto se Lena bojí, toho že se z ní stane temná zaklínačka.

Rodina
Rodina je v Gatlinu pro všechny velmi důležitá. Ať už je to z důvodu, aby se ukázali před ostatními, děti následovaly své rodiče v tom co dělají, nebo z toho nejdůležitějšího a nejprostšího důvodu, což je pospolitost rodiny. Rodina Wateových to nemá zrovna nejlehčí. Ethanovi zemžela matka při autonehodě a otec se celé dny schovává v knihovně ze které skoro nevychází ven, jediný člověk se kterým má Ethan možnost doma komunikovat a který se o něj stará je Amma. Rodina Duchannesových a Ravenwoodových zase naopak drží pospolu. Je to hlavně proto, že všichni jsou zaklínači. A právě jejich pospolitost se mi líbila. To, že se sjížděli na každý svátek, navzájem jim na sobě záleželo a pomáhali si, kdykoliv měli nějaký problém.

Eathan
Ze začátku jsem ho považovala spíš za holku v klučičím převleku. Čekala jsem totiž, že to bude takový frajírek, protože tak se většinou chovají kluci v Ethanově věku. Ale opak byl pravdou. Žádný frajírek to rozhodně není. A musím uznat, že postupem času se mi jeho chování začínalo líbit. Nebál se dát najevo své city, dokázal se dokonce postavit lidem, které znal celý život a kteří, jak zjistil dokázali být pěkně zlí. Dokázal se jim postavit i přesto, že to pro něj mělo určité následky. Ale vlastnost, která na něm byla nejlepší byla ta, že se nechtěl nikdy vzdát. Ať se dělo cokoliv, snažil se dál bojovat a nevzdával se.
Lena
Holka ze zaklínačské rodiny, která se do Gatlinu přistěhuje ke svému strejdovi Ravenwoodiovi. Lidé kteří se přistěhuji už to i tak mají těžké, ale když se přistěhuje Lena k Ravenwoodovi, má to ještě horší. Ze začátku se zdá jako silná osobnost, ale postupem příběhu se ukazuje, že to tak vůbec není. Dalo by se říct, že je ufňukaná a velice snadno se dokáže vzdát. Tím ale nechci říct, že postava Leny se mi nelíbí. Je hodně zajímavá. Například oblékání, nosí prostě svůj styl a to v čem se dobře cítí, nesnaží se vypadat přesně jako ty praštěné holky ze školy. Pořád píše básničky, které souvisí s její náladou a podle toho, jak se cítí. Ale asi ta nejzajímavější věc na ní je její náhrdelník s množstvím přívěšků, které vypadají, jako by spíš patřily do popelnice. Jenže právě tyto přívěšky pro ni mají velkou cenu. Každý přívěšek značí nějakou pro Lenu důležitou událost.

Lena a Ethan
Dva teenageři, kteří se do sebe zamilují, na tom by nebylo nic divného, kdyby Lena nebyla zaklínačka. Ještě ke všemu zaklínačka, která nemá možnost rozhodnout o svém osudu. Co se má stát, to se stane. Navzájem pro sebe znamenají opravdu hodně. Jeden druhého drží nad vodou v těžkých chvílích. A navzájem se potřebují. Ethan se dokáže vzdát "přátel" kteří Lenu nesnáší proto, že ji miluje a chce sní být i když to nemá jednoduché jak ve škole, tak i doma. Pomáhá Leně bojovat s jejím osudem a nevzdává to ani ve chvíli, kdy to Lena chce vzdát. Ale co se stane, když zjistí, že spolu nemůžou být?

Odpočítávání času
Odpočítávat čas do narozenin není nic neobvyklého. Je tolik z nás, kteří se těšíme až budeme zase o rok starší. Ve čtrnácti se těšíme na patnáct - dostaneme konečně občanku, v sedmnácti se těšíme na osmnáct - budeme plnoletí a můžeme si konečně udělat řidičák...Ale odpočítávat čas tak, že si každý den na ruku napíšeme o jeden den míň 45, 44, 43... Tak to je opravdu hodně zajímavý nápad. Pokaždé, když se podíváte na ruku, připomenete si, že je zase o jeden den míň do vašich narozenin. Ale řekněme si to na rovinu, Lena je zajímavá sama o sobě, takže tohle by vás u ní nemělo zas až tak moc překvapit :D

Knížka
Musím říct, že u téhle knížky jsem se kolikrát opravdu nasmála. Třeba přezdívka obchodu čmajzni & zdrhej, z toho jsem měla opravdu dost. Jinak jsem se vážně u téhle knížky nenudila. Děj byl zajímavý, nebyl zbytečně zdlouhavý a pořád se něco dělo. Konec mě dokonce tak překvapil, že bych to ani nečekala.
Takže knihu doporučuju!!! Pokud máte rádi knihy o čarodějích (pardon, zaklínačích, na tom si dost potrpí :D) a milostných vztazích je to kniha právě pro vás.
Hodnocení  

V Gatlinu člověka žádný překvapení nečeká. Je to ten nejpitomější zapadákov. Aspoň jsem si to myslel. Ale to jsem se sakra seknul. (Ethan Wate)

Byla jedna kletba.
Byla jedna dívka.
A úplně na konci
byl hrob


          Originální obálka                                               Další díly

               Knížku si už teď můžete předobjednat na stránkách Knižního klubu.

Tímto bych taky chtěla ještě jednou moc poděkovat Knižnímu klubu za poskytnutí Reading copies.

Žádné komentáře:

Okomentovat