pondělí 11. dubna 2011

Recenze - Roztomilé malé lhářky

Anotace:
Každý má co skrývat – zejména holky ze třetího ročníku střední školy – Spencer, Aria, Emily a Hanna.

Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství.
Jak to můžu vědět? Jednoduše proto, že o nich vím úplně všechno – co strašného provedli v minulosti, i jaké pavučinky předou právě teď. Ptáte se, co je na tom zajímavého pro vás? Povím vám to.

Jistěže, Alison byla Alison. Její rameno bylo vždycky nablízku, když ses potřebovala vyplakat. Byla to ona, komu jsi volala, aby od nového kluka zjistila, jestli se mu líbíš. Byla to ona, kdo ti popravdě řekl, jestli ti džíny dělají velký zadek. Jenže to byla právě ona, koho se všechny bály. Ali o každé z nich věděla víc než kdokoli jiný. A znala i příběhy, které si všechny přály spálit – stejně jako tělo. Je to příšerná představa, že by Ali mohla být mrtvá, ale… pokud by skutečně byla, jejich tajemství by zůstala skryta.
A tak tomu je už po tři roky.Nakladatelství: BB art
Počet stran: 264
Vazba: Vázaná
Vydáno: 03/2011


Knížka:
Knížka, od které jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Začala jsem ji číst v 8 večer a dočetla ji ve 4 ráno. Jasně, dala jsem si pár přestávek na jídlo a tak, ale jinak jsem seděla zavřená v pokoji a četla a četla. Když už byla jedna ráno a já byla hodně unavená, říkala jsem si "hej už bys měla jít spát, ale předtím si přečtu ještě jednu kapitolu ať vím, jak to pokračuje." A tak jsem si to říkala na konci každé kapitoly, až jsem byla na úplném konci knížky a byly 4 ráno. Každopádně nečekejte žádné nadpřirozené bytosti, nic takového. A to sem si říkala, že mě žádná jiná knížka než o upírech a dalších nadpřirozených bytostech už asi bavit nebude, ale to jsem se šeredně mýlila. 
Jinak, celý děj se pak odehrává tři roky po zmizení Alison.


Tajemství a lži:
Asi každý máme tajemství, někdo menší, někdo větší, ale každý z nás nějaké má. Ali, Emily, Spencer, Aria a Hanna jsou nejlepší kamarádky, které spolu tráví spoustu času a říkají si svá tajemství. Jenže Ali je pěkná mrcha. Zná ty největší tajemství všech holek. Jednoho dne ale Ali zmizí. Hledají ji všichni, ale nemůžou ji najít. Dá se říct, že holky si trochu oddechnou, protože takhle se nikdo nedozví o jejich tajemstvích, ale na druhou stranu jim Ali moc chybí. Ale co se stane, když začnete dostávat vzkazy od -A ve kterých vám píše, že o vás ví vše, tak nějak vám vyhrožuje. Jo, začnete se bát. A nejhorší je, že ví o tom největším tajemství, které se týká Jenny. Jo, kdyby se to někdo dozvěděl, to by byl sakra problém. Navíc, když za to zaplatil někdo jiný.


Přátelství:
Jak jsem psala už dříve, Ali, Emily, Aria, Spencer a Hanna byly nejlepší kamarádky, ale bavily se spolu hlavně díky Ali. Poté, co zmizela se spolu přestaly bavit. Navzájem se odcizily. Každá si našla své přátelé a navzájem si nemají co říct. Během celé knihy se spolu nebaví, ale nakonec, když je jedna zásadní věc dá zase dohromady.Ali:
Vypočítaví, manipulativní mrcha, která všechny čtyři drží v hrsti a nejen své kamarádky, ale i další lidi. Na každou něco ví. Není pro ni problém někomu vyhrožovat a ničit životy, jen aby si zachránila krk. Manipuluje dokonce i se svými nejlepšími kamarádkami, musejí dělat, co chce a neodmlouvat. Ale potom bez stopy zmizí. Nojo, kdo chce kam, pomožme mu tam!


Emily:
Poslušná holka, které respektuje a poslouchá své rodiče. Závodně plave, má hodného přítele Bena. Ale pak se objeví nová holka Maya, která se nastěhovala do domu, kde bydlela Ali. Spřátelí se spolu a nakonec, když jsou na párty, začnou se spolu líbat. Uvědomuje si, že je asi lesbička. Už dříve políbila Ali a napsala jí milostný dopis a právě tohle na ni měla, ale když Ali zmizela, zmizelo i tajemství Emily. Jenže, když se začnou objevovat vzkazy od -A... Ví nejen to, co se stalo před zmizením Ali, ale také to, co se děje zrovna teď. To, že se schází s Mayou, to co udělala předtím, vše používá ve vzkazech, kterými vyhrožuje a hraje si s ní.

Hanna:
Holka, která byla odjakživa silnější. Ali se jí kvůli tomu často posmívala. Když se její rodiče rozvedli a otec jí pozval aby s ním a jeho novou snoubenkou a její dcerou strávila pár dní, vzala Ali s sebou. Kate (dcera otcovi snoubenky) byla velice krásná a hubená. A jak známo potvora Ali se jí spolu s Kate smály. Hanny se to dotklo a v koupelně si vzala kartáček a začala zvracet. A právě při tom ji Asi našla. Další tajemství, které měla na další kamarádku. Po zmizení Ali zmizela i hrozba prozrazení. Hanna se ale taky po rozvodu rodičů změnila, zhubla. Přesto, že má dost peněz, krade v obchodě jen pro ten pocit. Ale když začne posílat vzkazy -A...

Spencer:
Chytrá holka z bohaté rodiny, která ale nemá dobrá vztahy se svou starší sestrou. Když její sestra chodila s Ianem, Spencer se s ním líbala, řekla to Ali, věřila totiž, že je to kamarádka. Jenže Ali jí řekla, že to musí říct své sestře. To ovšem Spencer nechtěla, ale Ali jí vyhrožovala, že to poví. Poté Ali zmizela a Spencer mohla být v klidu. Když Spenceřina sestra přivede ukázat svého přítele, spolu se Spencer se do sebe zakoukají a mají se fakt rádi. -A jí vyhrožuje nejen tím co se stalo s Ianem, ale taky tím s Wrenem (novým přítelem Spenceřiny sestry). Když se to dozví sestra Spencer, nenávidí jí a nemají ji rádi ani její rodiče. Ale Spencer s Wrenem se stýkají potají dál. -A vše ví.

Aria:
Nejhorší je, že musí skrývat to co ví před svou matkou. Viděla svého otce, jak se v autě líbá s jinou ženou. A Ali byla zrovna s ní. Toto tajemství Ali věděla zase na Ariu. Po Aliině zmizení se odstěhovali s rodinou na Island, ale po třech letech se vrací zpět. V baru narazí na Ezru, dobře si rozumí a něco mezi nimi proběhne. Když první den ve škole zjistí, na hodině angličtiny, že je to její učitel, je to šok nejen pro ni, ale i pro něj. Nakonec se spolu stejně schází, mají se rádi. Ale pak se objeví první zpráva od -A. Když u Ezry později u Ezry zapomene svůj telefon, Ezra si náhodou přečte tu zprávu, protože telefon pořád zvonil a on ho chtěl vypnout. Když si pro něj Aria přijde, Ezra ji o tom řekne a nevěří jí, že to nepsala ona kamarádkám. Pořád jí ale nevěří, je tam totiž podpis -A. Tak ji vyhodí z bytu a řekne, že je konec a nechce ji vidět.

Můj názor:
Povedená kniha a to i přes to, že není fantasy. Příběh se odehrává z pohledů Arii, Hanny, Spencer a Emily. 
Dá se říct, že je to podobný styl jako Gossip girl, lži, přátelství... ale je to mnohem lepší knížka!
Podle knihy je natočený i seriál, který fakt miluju. Zrovna jsem dokoukala poslední díl první řady a už se těším až začnou vysílat další řadu. Je sice v něčem trochu pozměněný, ale i tak je super!
V seriálu se mi líbí víc to, že Aria zůstává s Ezrou, i když se Ezra dozví o té zprávě, no ale kdo ví, jak to bude v další knížce? Ale nelíbí se mi, že Spencer nezůstává s Wrenem. Je to tam takové nedořešené. Je to přesně naopak než v knize.  


Nikdy nevěř hezké holce se strašlivým tajemstvím.


Hodnocení:  


Další díly:

Je tady i původní obal prvního dílu.


Moc bych taky chtěla poděkovat Bbartu za poskytnutí recenzního výtisku.


Knihu můžete objednávat zde.


Žádné komentáře:

Okomentovat