středa 1. února 2012

Recenze - Percy Jackson: Moře nestvůr

Anotace:

Největší obrázek výrobku Percy Jackson – Moře nestvůrPercy Jackson už si zvykl na to, že není jen tak obyčejný kluk z New Yorku - jako syn boha moří Poseidóna patří do dvou světů, lidského i mytologického, kde se to hemží záludnými a krvelačnými nestvůrami. A spousta těch příšer, které dřív znal jenom ze starých řechkých pověstí, mu teď usiluje o život... 
Po nečekaně klidném školním roce se poslední den před prázdninami na Percyho sesype celá lavina problémů - hodina tělocviku se promění ve vybíjenou s lidožravými obry, kamarád Grover se dostane do problémů a Táboru Polokrevných hrozí zničení. A tak se Percy a jeho přátelé vydávají na další nebezpečnou výpravu...

Percy a jeho trable:
Poprvé za celou dobu, co Percy chodí do školy to vypadá, že konečně dokončí jeden ročník, bez toho aby se něco stalo. Ani sedmá třída nakonec ale není výjimka. Poslední den ve škole na něj zaútočí Laistrygoni a snaží se jej v tělocvičně přede všema zabít. Lidé ovšem mýtické bytosti nevidí, takže spoušť, kterou napáchají svedou na Percyho a ten raději spolu se svým nejlepším přítelem Tysonem a Annabeth, která mu přišla pomoci utíkají. Odjedou do tábora polokrevných, kde se děje něco divného.

Zkáza tábora:
Tábor polokrevných jde do záhuby. Thaliin strom, který posiloval ochranu tábora, aby se tam nedostaly žádné nestvůry někdo otrávil a navíc na tábor neustále útočí nestvůry. Cheiron je odvolán a na jeho místo nastupuje Tantalos, který je naprosto příšerný. Mně osobně lezl krkem J Na tábor neustále útočí nestvůry a síla Thaliina stromu slábne. Je potřeba zasáhnou a uzdravit strom, aby se hranice posílili.

Percy má bratra:
Ano je tomu opravdu tak. Jeho kamarád ze školy jménem Tyson je jeho bratrem. Je to kyklop, který žil na ulici, kde ho odložili. V táboře se k němu jako otec přihlásil Poseidon. Všichni se samozřejmě Percymu smály, protože kyklopové jsou považováni za méně cenné a hloupé, navíc se jim nedá věřit. Tyson je ovšem jiný. Je hodný, milý a neměl to v životě vůbec jednoduché, vyrůstal od narození sám, neustále na něj útočili nějaké nestvůry, před kterýma se musel bránit. Moc jsem si ho oblíbila. Ano byl takový pomalejší, lítostivý, ale přirostl mi k srdci a navíc ty jeho dobré hlášky J Když třeba o Cheirónovi prohlásil jé koník.
Percy se za něj ze začátku stydí a snaží se i tak trochu vyvracet, že jsou sourozenci, ale postupem knihy si k sobě najdou cestu.

Grover v nebezpečí:
Pamatujete si ještě z prvního dílu Grovera? Je to satyr, který hlídal Percyho. Na konci knihy se vydal do světa hledat Pana. Bohužel se ale dostal do problémů. Uvěznil ho kyklop jménem Polyfemos. Grover teď kontaktuje Percyho ve snech, že potřebuje pomoc. Polyfemos totiž jí satyry, ale v Groverově případě je to jiné, chce si ho vzít, protože si myslí, že je to Kyklopka, má na sobě totiž svatební šaty. Percy chce Groverovi pomoct a navíc zjistil spolu s Annabeth, že Thaliin strom by mohlo uzdravit zlaté rouno, které má Polyfemos.

Další výprava:
Percy se chce zúčastnit výpravy, ve které by zachránil Grovera a získal zlaté rouno. To mu ovšem v táboře nepovolí a místo něj na výpravu pošlou Clarrise (dcera Árese). Percymu to ale nedá a spolu s pomocí Hermese se on, Anabeth a Tyson vydají na výpravu. Potřebují se dostat do Moře nestvůr, které leží v Bermudském trojúhelníku.
Na cestě se setkávají s Lukem, který v prvním díle chtěl zničit Olymp. Má v plánu přivést zpět titána Kronose, který nemá v plánu rozhodně nic dobrého. Percy a jeho přátelé se nakonec dostanou z Lukova zajetí a potkávají se s Clarrice které patří tato výprava. Společně doplují skoro až do moře nestvůr. Ale jejich loď je zničena a vypadá to, že přežili jen Annabeth a Percy.

Moře nestvůr:
Moře nestvůr je velice zajímavé. Na Percyho a Annabeth tam čeká mnoho nástrah a překvapení. Setkají se s Kalypsó, odolají Nymfám, až se nakonec dostanou k Polyfemovi. Tam objeví Clarrise a Grovera v zajetí Polyféma. Ten si chce pořád Grovera vzít a Clarrise chce udělat jako hlavní chod na svatební hostinu. Hrdinům se nakonec podaří utéct a získat zlaté rouno.
Tábor je zachráněn, strom vyléčen a Cheirón se vrací zpět. Ovšem nastává nečekaná věc, Thalia se objeví živá, což není možné a Kronos se pořád snaží povstát. 
Hodnocení: 

Tímto bych také chtěla moc poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

Žádné komentáře:

Okomentovat